Пропускане към основното съдържание

NJPW Dominion 2017




Първа публикация за годината, идваща в края на юни, но как да е. Всъщност едва ли има какво толкова да се каже за Dominion, тъй като NJPW продължават с безупречните шоута в една от най-силните си години, но макар и изтъркани, похвалите са напълно заслужени.

Първата част на шоуто и отборните мачове с повече хора в тях си бяха на обичайното ниво, без нещо по-забележително или заслужаващо коментар спрямо тях. Jr. Tag титлите продължават да се подмятат на всяко шоу, но това си е тенденция от над две години насам, тъй че би трябвало да влезе в графата 'нормално'. Единствено ми прави впечатление все по-натрапчивото чувство, че мога да предвидя всичко случващо се в един мач на Young Bucks преди гонгът да е ударил. Колкото и да е зрелищен арсеналът им, на моменти започва да става еднообразно. В Америка интеракциите с публиката и майтапите ги спасяват от части, но в Япония си е проблем.

Cody vs Michael Elgin го гледах твърде повърхностно, тъй като стилът на първия наистина ми се струва адски скучен. Което в някаква степен може би е добре, защото heel персоната му работи добре и непоносимостта, която буди в мен си е напълно реална.

C мача между KUSHIDA и Hiromu Takahashi започнаха наистина добрите неща в шоуто. Много качествен мач, с добре разказана история и драма в края. Заслужен успех за KUSHIDA, който се представи изключително силно и в BOTSJ турнира.

Minoru Suzuki vs Goto се получи прилично, без да е нещо по-особено. Имаха своите моменти, а и честите намеси отвън не дойдоха някак дразнещо.

Hiroshi Tanahashi vs Tetsuya Naito беше страхотен мач с много обрати, драма и поне за мен изненадващ победител. Naito е един от най-добрите и натурални heel-ове към момента, а и на ринга се справя повече от добре. Tanahashi, макар и да поотстъпи от водещата си позиция в компанията е все така уникален, а selling-ът му ме оставя без думи.

И така стигаме до главния мач. Истинска класика от Okada и Omega за втори път през тази година. Нереален чисто като кеч и с прекрасна история. Хареса ми как Omega започна по-агресивно мача и се опитваше да разглоби първо коляното на съперника си, а след това и врата му. Като че ли до половината на мача офанзивата на Okada целеше по-скоро отблъскване на тези опити и стремеж просто да отцелее. Финалната серия, когато превключиха на по-висока скорост, беше брутална и наистина драматична. Някой би намерил загубата на Кени за изненадваща, но според мен той спечели дори повече така - отцеля след пет rainmaker-a при положение, че толкова дълго време никой не беше изритвал и след един. Сравнен с двубоя им от Wrestle Kingdom, бих казал че го оставям на второ място, заради някои дребни детайли и самата атмосфера на Tokyo Dome, но въпреки това мачът си беше истинска класика, закономерно отценена с пет звезди. Не, че това има голямо значение, тъй като ако погледнем мачовете в САЩ които са получавали пет звезди, то би следвало всеки втори мач в Япония да е петзвезден, но все пак.

Та, като цяло поредно невероятно шоу за New Japan. Roster-ът изглежда страхотно, повечето основни кечисти са в страхотна форма, имаме 4 петзвездни мача за 6 месеца. А тепърва идва Climax...

Коментари

  1. Напълно съм съгласен с коментара ти, пореден спектакъл от New Japan. Искам само да те питам какво мислиш за оценката на Meltzer върху ME-а - дал е 6.25 звезди на мача. Дали така стойността на система леко се загуби, макар че поне за мен това няма голямо значение?

    ОтговорИзтриване
  2. Cпоред мен мачът м/у Okada и Omega безспорно си заслужава пет звезди, за 6 и прочие наистина ми се струва леко пресилено. Всъщност, ако трябва да съм честен, както казах и горе в коментара -мачът им от Wrestle Kingdom, макар и с малко ми хареса повече. Иначе системата едва ли се е обезценила, тъй като поне за мен никога не е имала нещо повече от чисто ориентировъчна стойност. Идеята ми е че Meltzer в достатъчно случаи е бил доста субективен, а и самите му критерии са неясни. Ако реално се оценяваше само качеството на мачовете половината от петзвездните не би трябвало да са такива, а останалите евентуални фактори са въпрос на лично виждане. Но поне, ако не друго, е забавно да четеш смехотворни глупости от сорта на това, че Meltzer има пристрастие към Япония. Незаслужено отценен с пет звезди японски мач още не съм видял, но не мога да кажа същото за тези от САЩ.

    ОтговорИзтриване
  3. Вече ми става лошо от такива коментари, като например, че NJPW плащали на Meltzer, за да оцени два пъти техни мачове с шест звезди. Иначе и за мен самата система с оценяване на мачове не трябва да се приема толкова сериозно поради ред причини и като цяло в крайна сметка това е просто лично мнение. И аз смятам, че мач в Америка получава по-лесно пет звезди от мач в Япония, като за пример веднага мога да дам миналогодишния мач от PWG, когото Meltzer оцени с пет звезди, които според мен не бяха особено заслужени в сравнение с класиките, които правят в Япония, а примерите изобщо не свършват дотук.

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

7 години по-късно: Сайонара, Shinsuke Nakamura

Един текст писан през вече далечната 2016-а година, след като Shinsuke Nakamura току-що беше напуснал NJPW, за да се присъедини към една американска entertainment компания. Написаното тогава беше плод на сериозна доза афект и разочарование, и предизвика негативни коментари сред шепа потребители на вече може би несъществуващият сайт на BEC (Bulgarian entertainment community), но 7 години по-късно се вижда колко прав съм бил тогава 🙂. Което не ме радва, разбира се, но несъмнено някогашният топ кечист и звезда на NJPW, Shinsuke Nakamura, беше превърнат в жалък entertainment jobber след тази си погрешна стъпка... Ето и текста, написан от мен тогава: "Както всеки, дори бегло интересуващ се от кеч човек би трябвало да е разбрал, най-добрият кечист в света Shinsuke Nakamura реши да прекрати кеч кариерата си и да премине в една entertainment федерация. Яд ме е, че губя възможност да го гледам и определено Кралят ще ми липсва страшно много. Спокойно мога да кажа, че след Kawada, именно Na

Preview: NJPW Destruction 2018

Само няколко дни след края на тазгодишния G1 Climax, от NJPW извадиха card-овете за трите Destruction event-a и по всичко личи, че ни очакват поне още три сигурни класики + може би най-вълнуващия и очакван с нетърпение от мен мач за тази година в лицето на Okada vs Tanahashi. Честно казано, по-ниско стоящите срещи и в трите карда не изглеждат като нещо особено приковаващо вниманието, но вероятно ще предложат едно задоволително/ малко над средното, чисто като кеч, качество и точно в това се състои един от многото аспекти в гениалността на NJPW - реално от мачове, които биха могли да съставят само 1 невероятно силно кеч шоу, те успяха да сътворят 3, вкарвайки тук-таме някой по-filler мач, чието качество обаче ще компенсира останалото, и в края на вечерта пак ще си предоволен от конкретното шоу, а публиките/ доходите, грубо казано, ще се умоножат по 3. Suzuki vs Naito от второто шоу изглежда, поне на пръв поглед, като най-малко интригуващия главен мач от трите, но съм сигурен, че

Preview: NJPW King Of Pro-Wrestling 2018

Някак неусетно дойде време и за едно от последните големи събития в NJPW преди WK - King Of Pro-Wrestling. Въпреки, че някои гледат на него като на по-скоро второстепенно в календара на компанията, aз не съм съвсем съгласен. В не толкова, но все пак сравнително, далечната 2012, започна традицията това октоврийско събитие да предлага силни кардове и поне по една истинска класика в тях - Tanahashi и Suzuki поставиха началото с петзвездния си шедьовър през упоменатата 2012, последваха Okada vs Tanahashi, Styles vs Tanahashi, Okada vs Styles, Nakamura vs Marufuji, Omega vs Goto и много други страхотни мачове през годините на това шоу. Миналата година това се наруши в някаква степен и честно казано дори нямам ярък спомен за Okada vs EVIL, но макар и нещата този път също да не изглеждат перфектни, вярвам че ще получим едно доста по-добро шоу, което поне леко да напомни старите времена. Ниската част на карда, както при повечето шоута тази година, не изглежда особено впечатляващо и не вяр