Пропускане към основното съдържание

NJPW G1 Climax 2018 - кратък коментар



28-то издание на G1 Climax е вече в историята и седмица след финала му, след като успях да изледам някои от мачовете за 2-ри/ 3-ти път,  няколко думи за основните неща, които грабнаха вниманието ми:

На първо място, разбира се, изданието беше по-слабо от за мен еталонните такива от 2014 и 2015, но това е нормално с оглед поизтънелия от тогава насам roster, липсата на някои утвърдени имена като Nakamura, Styles, Anderson и прочие, както и това че хора като Kojima, Tenzan, Shibata и Honma са аут по различни причини (контузии, възраст, etc). Въпреки това станахме свидетели на изключително качествени мачове, 7 от които отценени с 5 и нагоре звезди от Meltzer, като много от останалите срещи, също заслужаваха максимална отценка, но за съжаление Dave e по-критичен към нещата от Япония, интересен и неочакван избор за победител, както и доста прецизен буукинг по отношение развитието в двата блока.

Известен проблем в някаква степен, беше липсата на баланс в разделението м/у Block A и B, което в общи линии беше видно още преди самото начало. Докато в блок Б всеки ден беше запълнен с нереално добри мачове, в блок А имаше в най-добрия случай една-две заслужаващи си срещи на шоу, а в някои от дните и напълно безличен график. Последният ден на блока за мен беше и най-добрия му с Okada vs Tanahashi, който се превърна в поредната им класика. Разбира се draw финишът му беше леко предвидим, но историята която двамата разказаха с вътрешната борба на Tanahashi дали да поеме към финала с вършещото му работа равенство или да докаже, че още го може, побеждавайки изконния си враг и топ лице на компанията, съчетана с безизходицата на Okada в борбата му срещу изтичащото до времевия лимит време, компенсира всичко останало.

От друга страна в Block B, както вече казах, всеки ден си беше събитие и силните мачове следваха един след друг. На мен любими ми остават ден 14 и 18 с невероятните Omega vs Ishii и Omega vs Ibushi. В този ред на мисли освен Омега, Ishii за поредна година беше човекът с топ представяния и един от кандидатите за MVP на турнира. Добри думи и за Goto, както и за Sabre Jr., който успя да излезе от сянката на junior кечист и да направи едно невероятно представяне. Много добра история с провалите му да забие michinoku driver във всеки един от дните и когато най-сетне успя на финалния, това му донесе най-голямата му победа досега с/у Naito.

Изборът на Tanahashi за победител беше интересен и поне за мен неочакван, но лично аз не съм разочарован. Okada vs Omega вече го гледахме многократно като мач и макар всеки път да е класика, малко разнообразие не е излишно. Освен това Tana вече е доказал лоялността си към компанията, доказал е и че може да оглави Wrestle Kingdom, най-голямото събитие в света на кеча. От друга страна Ibushi вече имаше отвъдокеански авантюри/ някакви отношения с NTX или както там се води пародийното шоу на Хънтър, сиреч възможно е да изградят МЕ кечист, който да ги зареже скоро, какъвто беше случаят с Nakamura. Самият финален мач беше истинска класика, както и сблъсъка на Ibushi от предния ден с/у Омега. Междувременно самият шампион ще има възможност за две много интересни защити с/у Ishii и евентуално Ibushi до WK, както и евентуален нов Okada vs Tanahashi за шота на втория.

Като цяло предстоят доста интересни месеци след поредния невероятен G1 Climax. #NJPW4LIFE

Коментари

  1. Mislish li 4e ima 6ans Tanahashi da si izgubi shota v ma4 sreshtu Okada i da ima nov Okada-Omega na WK

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Утре ще драсна един по-обширен коментар по темата във връзка с предстоящия Destruction, но казано накратко според мен по-скоро не, защото така ще обезценят целия Climax. Но поне хубавото е, че тази година има макар и минимална, все пак някаква интрига.

      Изтриване
    2. От друга страна, ще бъде краен booking при чиста загуба за Okada с оглед на историята, която разказваха особено в мачовете на Wrestle Kingdom 10 и Wrestling Dontaku 2018. Моята прогноза е намеса на Jay White, като така да изградят един мач между двамата за Wrestle Kingdom с прецакване на Okada, макар и да не съм голям фен на такъв тип booking-и. Имам чувството, че си вкараха автогол особено и с тази защита на Omega срещу Ishii, която го оставя без опонент на KOPW. Ibushi нещо не ми се връзва точно в този момент.

      Изтриване
    3. Мда, това с Jay White не е никак лош вариант, но в Япония външните намеси в главни мачове и то особено от този калибър ми не ми се струват особено удачни. За KOPW единственият вариант за добро или лошо ми изглежда именно Ибуши, но предстои да видим. Очертават се няколко много интересни месеца.

      Изтриване
  2. Този коментар бе премахнат от автора.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Оценките на Дейв не мисля че са толкова специални. Така че не е важно. Аз отдавна не му следя оценките.

      Изтриване
    2. Напълно си прав отценките му не са специални, а и той самият едва ли претендира особено да са ултимативен критерии, тъй като в крайна сметка това е само личното му мнение. Но, от друга страна те са добра насока за това какво точно си струва да видиш, ако все още си нов фен/ не толкова навътре в това какво представлява дадена компания. По същия начин, както ако човек си търси хотел например, броят звезди с които разполага би му дал някаква относителна насока кой да избере. По същия начин едва ли е възможно някой който иска да се запознае с кеч компанията Х да изгледа всичко от-до от цялото ѝ съществуване, но ако изгледа по-високо отценените мачове в нея ще придобие базисна представа за това, което представлява.

      Иначе, е хубаво за всеки фен да не взима мнението на Дейв или който и да било друг в интернет относно кеч за чиста монета, а спрямо видянето да придобие собствено такова.

      Изтриване
    3. Ако си нов - не е лошо да го четеш. Ама след време просто няма смисъл, защото ще си изградиш някакво мнение и ще си по-навътре с нещата. Но за начало става.

      Изтриване
  3. Благодаря много за хубавите думи в началото на коментара. Точно това беше идеята ми за блога - място за някакви нормални кеч дискусии, без да си правя илюзията, че ще събира много посещения или каквото и да било от този сорт. Лошото е, че му отделям прекалено малко време, но с годините и работата, то все повече намалява...

    Съгласен съм с всичко написано от теб, а по отношение на Дейв...
    До голяма степен разбирам гледната ти точка за сравнително по-лесното му даване на максимални отценки в последните години, но има няколко странични обстоятелства, които променят цялостния облик на ситуацията.

    Първо той започна да се олива с надхвърлянето на 5 звезди за всеки мач по-добър от добрите мачове, което бъгва цялата му система. В смисъл ОК е да ги даде веднъж два пъти, за да покаже, че дадената среща е нереално добра, надхвърляща досегашните стандарти, един вид, но масовата използване на *****+ отценки тотално ги обезценява. Отделно се получава рязко разминаване в отценката на сегашните мачове и тези преди въвеждането на 5+ системата. Например Suzuki vs Tanahashi oт King of Pro Wrestling 2012 беше зверски добър мач и заслужено получи считаните за максимални тогава 5 звезди. Обаче много добрият, но все пак по-слаб от предходно споменатия, Ibushi vs Omega получи 5+ звезди. И ако някой нов фен гледа тези отценки след време ще остане с тотално грешно впечатление за качеството на мачовете. Та, отплеснах се, идеята ми беше, че Дейв стана по-щедър в броя звезди, но не дотам в бройката на мачовете за които дава максимална отценка. Eдин Naito vs Sabre Jr. например със сигурност щеше да ги получи, ако се провеждаше в САЩ.

    Иначе, да Goto vs Omega не беше перфектен, но зависи на каква база се отценява. Ако стандартът ти за 5 звезди е Okada vs Tanahashi, Омега и Гото определено не ги заслужават. Но ако стандартът ти за 5 звезди са отценените с толкова Punk vs Cena/ NXT шегички, то Гото и Омега заслужават дори 6. Лошото е, че няма единен стандарт и това, което в Япония в повечето случаи е ****1\4 или ****1\2 би било ***** в САЩ. Но и критериите в САЩ са странни. Легендарния Punk vs Aries от ROH Death Before Dishonor 2005 e в пъти по-добър от Punk vs Cena от MITB 2011. Но, познайте кой получи 5 звезди...

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Доста точно казано. Ако се абстрахираме от всякакви предварителни истории и промота, чисто като кеч мачът на Cena и Punk в Япония щеше да се бори за ****. Доколкото знам, в критериите на Мелцър влиза и това, но човек трудно може да го вини, тъй като в случая няма ясно изразени или писани критерии по отношение на оценяването на мачовете и всичко се свежда до личен вкус, т.е. всичко е изключително субективно.

      Много точен пример от тази година. Мачът от Wrestling Dontaku на Okada и Tana беше оценен с *****1/2. Самият Meltzer, доколкото помня, го определи като най-добрия storytelling такъв, който е виждал, но същевременно каза, че от атлетическа гледна точка двамата са имали и по-силни срещи. Което значи, че за него фактор е и историята в самия мач, вероятно и преди него. За мача им от G1 също заключи, че не е най-добрият между двамата, но все пак получиха петте звезди.

      Напълно съм съгласен с това, че даването на над пет звезди на голяма бройка от мачове малко или много отхвърля стойността на вече изградената система. Най-вече ми прави впечатление, че до Omega-Okada I освен Misawa-Kawada от 94-та и другия мач на Flair и Steamboat от 89-та, таванът на системата е бил точно пет звезди. Не знам Мелцър казвал ли го или не, но в продължение на 20 и повече години не даде на нито един мач, примерно, ***** и 1/4 или ***** и 1/2. В случая едно е да сравняваш мачове като Suzuki-AJ с други петзвездни, перфектни по старите стандарти на Дейв (което прави въпросния мач all-time great, макар и непълната оценка), а съвсем друго е да ги сравняваш със седемзвездни, в която ера мач, оценен с ****3/4, ще се забрави до два дни. Точно това прескачане на тавана според мен е причината за бонус звездите на някои мачове. А ако самият мач се беше провел вчера, да речем, петте+ звезди не му мърдаха изобщо.

      В случая има и обратни примери, мач като Okada срещу Yoshi-hashi беше получил 4.5 звезди, но това явно е пряко свързано с надхвърлянето на тавана от пет звезди, а и както ти каза, зависи с кой мач го сравняваш.

      Да не говорим за смешната оценка от 3.5 на мача между Aries и Danielson. Та, аз лично избягвам да правя подобни заключения относно пристрастията на Дейв, тъй като преди всичко, макар и анализатор, той също е фен. Но искрено се смея, когато някой изръси простотия от рода на това, че NJPW му плащали, за да им hype-ва продукта, или че еди-си-кой мач щял да бъде 5+, ако бил в Tokyo Dome. Аман от тролове и промити мозъци.

      Изтриване
  4. Не знаех че има такъв блог. Жалко. Ще започна да чета това място.

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

7 години по-късно: Сайонара, Shinsuke Nakamura

Един текст писан през вече далечната 2016-а година, след като Shinsuke Nakamura току-що беше напуснал NJPW, за да се присъедини към една американска entertainment компания. Написаното тогава беше плод на сериозна доза афект и разочарование, и предизвика негативни коментари сред шепа потребители на вече може би несъществуващият сайт на BEC (Bulgarian entertainment community), но 7 години по-късно се вижда колко прав съм бил тогава 🙂. Което не ме радва, разбира се, но несъмнено някогашният топ кечист и звезда на NJPW, Shinsuke Nakamura, беше превърнат в жалък entertainment jobber след тази си погрешна стъпка... Ето и текста, написан от мен тогава: "Както всеки, дори бегло интересуващ се от кеч човек би трябвало да е разбрал, най-добрият кечист в света Shinsuke Nakamura реши да прекрати кеч кариерата си и да премине в една entertainment федерация. Яд ме е, че губя възможност да го гледам и определено Кралят ще ми липсва страшно много. Спокойно мога да кажа, че след Kawada, именно Na...

Preview: NJPW Destruction 2018

Само няколко дни след края на тазгодишния G1 Climax, от NJPW извадиха card-овете за трите Destruction event-a и по всичко личи, че ни очакват поне още три сигурни класики + може би най-вълнуващия и очакван с нетърпение от мен мач за тази година в лицето на Okada vs Tanahashi. Честно казано, по-ниско стоящите срещи и в трите карда не изглеждат като нещо особено приковаващо вниманието, но вероятно ще предложат едно задоволително/ малко над средното, чисто като кеч, качество и точно в това се състои един от многото аспекти в гениалността на NJPW - реално от мачове, които биха могли да съставят само 1 невероятно силно кеч шоу, те успяха да сътворят 3, вкарвайки тук-таме някой по-filler мач, чието качество обаче ще компенсира останалото, и в края на вечерта пак ще си предоволен от конкретното шоу, а публиките/ доходите, грубо казано, ще се умоножат по 3. Suzuki vs Naito от второто шоу изглежда, поне на пръв поглед, като най-малко интригуващия главен мач от трите, но съм сигурен, че ...

Preview: NJPW King Of Pro-Wrestling 2018

Някак неусетно дойде време и за едно от последните големи събития в NJPW преди WK - King Of Pro-Wrestling. Въпреки, че някои гледат на него като на по-скоро второстепенно в календара на компанията, aз не съм съвсем съгласен. В не толкова, но все пак сравнително, далечната 2012, започна традицията това октоврийско събитие да предлага силни кардове и поне по една истинска класика в тях - Tanahashi и Suzuki поставиха началото с петзвездния си шедьовър през упоменатата 2012, последваха Okada vs Tanahashi, Styles vs Tanahashi, Okada vs Styles, Nakamura vs Marufuji, Omega vs Goto и много други страхотни мачове през годините на това шоу. Миналата година това се наруши в някаква степен и честно казано дори нямам ярък спомен за Okada vs EVIL, но макар и нещата този път също да не изглеждат перфектни, вярвам че ще получим едно доста по-добро шоу, което поне леко да напомни старите времена. Ниската част на карда, както при повечето шоута тази година, не изглежда особено впечатляващо и не вяр...